‌توافقنامه ثبت و فروش کالا از طریق برنامه و سایت مانیکس

تعاریف

اصطلاحات و لغات بکار رفته در این قرارداد، دارای معنایی به شرح ذیل می‌باشند.

۱-مشتری: شخصی حقیقی یا حقوقی که از طرف سایت مانیکس، کالای فروشنده را خریداری می‌کند

۲-مانیکس: سایت و برنامه مانیکس که متعلق به شرکت سورن سیستم شریف می‌باشد.

۳-کالاهای دارای نقص: کالاهایی در یک سفارش که شامل موارد زیر باشند:

 • بسته‌بندی نامناسب
 • دارای خرابی ظاهری و کارآیی
 • کالای دست دوم
 • کالای غیر اصل که در مشخصات ثبت شده کالا در مانیکس به این مورد اشاره نشده باشد
 • هرگونه عدم تطابق کالا با عکس و توضیحات درج شده در مانیکس، شامل رنگ، سایز، ویژگی‌های ظاهری و کارآیی
 • هرگونه عدم تطابق کالای ارسالی با سفارش مشتری
 • ارسال تعداد نامساوی با سفارش مشتری

موضوع قرارداد

بازاریابی و فروش کالاهای فروشنده از طریق سایت و برنامه موبایلی مانیکس

حق الزحمه: حق الزحمه مانیکس معادل ریالی درصدی از قیمت نهایی فروش همان کالا از طریق مانیکس می‌باشد. این درصد بنا به دسته کالا در جدول پیوست همین توافقنامه مشخص است. فروشنده براساس روند کاری فروشگاه خود مجاز به دریافت و یا عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. و کلیه قیمتهای ارائه شده توسط فروشنده بر روی سایت مانیکس، باید به صورت مقطوع و شامل مالیات بر ارزش افزوده (در صورت دریافت) باشد که مبلغ آن توسط خریدار نهایی پرداخت می‌گردد. بدیهی است مانیکس هیچگونه مسئولیتی در قبال مالیات بر ارزش افزوده کالای فروش رفته نداشته و فروشنده مستقیماَ مسئول ثبت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده کالا فروش رفته به سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشد.

فروش کالا

فروش کالا به مشتری نهایی توسط فروشنده صورت می‌پذیرد و مانیکس صرفاً زیرساخت انجام فروش را فراهم می‌نماید. لذا مسئولیت صدور فاکتور در وجه مشتری نهایی بر عهده فروشنده است و مانیکس مسئولیتی در قبال آن و مسائل مربوط به آن ندارد. بدیهی است در صورت صدور فاکتور در وجه مانیکس و اظهار نمودن آن در گزارشات مالیاتی، مراتب مورد تائید این شرکت نبوده و همچنین این شرکت هیچگونه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت و مسئولیت خسارت وارده احتمالی به عهده فروشنده خواهد بود.

نحوه پرداخت و تسویه حساب

۱- بلافاصله پس از تأیید دریافت و قبول یک سفارش توسط مشتری، مبلغ کالای فروش رفته با فروشنده تسویه می‌شود.

۲- هزینه ارسال کالا به عهده مانیکس و خریدار است و فروشنده مبلغی بابت ارسال‌ها نمی‌پردازد. مگر در موارد ارسال کالای دارای نقص و نیاز به بازگردانی. در این شرایط هزینه هر دو مسیر ارسال و بازگشت کالا برعهده فروشنده خواهد بود.

۳- در صورت درخواست بازگشت کالا از طرف خریدار به دلیل نقص کالا و محرز شدن نقص، هزینه ارسال و بازگشت به عهده فروشنده خواهد بود که این مبلغ با فروش‌های بعدی فروشنده تهاتر می‌شود.

۴- در صورت پذیرش گارانتی ۷ روز بازگشت کالا توسط فروشنده در هنگام ثبت کالا، در صورت پشیمانی مشتری از سفارش، تا ۷ روز می‌تواند سفارش را بازگرداند و در صورت صحت کالای ارسالی و عدم خرابی بسته‌بندی، فروشنده باید کالا را بپذیرد. هزینه بازگشت در این موارد بر عهده مشتری است.

۵- مشتری می‌تواند در هنگام دریافت کالا، به دلیل پشیمانی از خرید انصراف خود را اعلام نماید که در این صورت فروشنده باید کالا را پس گرفته و هزینه بازگشت در این موارد با مشتری خواهد بود.

۶- کسورات قانونی به عهده فروشنده می‌باشد.

۷- فروشنده امکان دسترسی به تعداد فروش و سفارش‌های خود را از طریق پنل آنلاین ارائه شده توسط طرف اول، خواهد داشت.

روش فروش

۱- ثبت کالا توسط فروشنده

۲- تأیید کالا و نمایش در مانیکس

۳- درج سفارش از مشتری از طریق مانیکس

۴- اطلاع‌رسانی به فروشنده

۵- حداکثر زمان تغییر وضعیت سفارش به آماده ارسال ۲ ساعت در زمان کاری می‌باشد و پس از این زمان، مانیکس حق لغو سفارش را دارد

۶- تغییر وضعیت سفارش به ارسال

۷- پاسخگویی به مشتری در صورت وجود نقص در کالا و یا سوالات مشتری

۸- تسویه مبلغ سفارش توسط مانیکس با فروشنده

شرایط ثبت کالا

 • پیش از ثبت کالا باید از انطباق کامل امکان خرید و فروش آن تحت قوانین و مقررات جاری کشور و سایت مانیکس اطمینان حاصل نمایید.تخطی از قوانین سایت در ثبت کالا می‌تواند منجر به ویرایش محتوای درج شده توسط مدیر سیستم، حذف کالای مربوطه، بسته شدن حساب فروشنده خاطی و یا تسلیم اطلاعات شخصی وی به مراجع قضایی ذیصلاح گردد.
 • مسئولیت حقوقی کامل مضمون اطلاعات مندرج در کالاهای ثبت شده و مغایرت احتمالی این اطلاعات با قوانین و یا اخلاق حسنه و عرف اسلامی، شئونات مذهبی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور تماما متوجه کاربر ثبت کننده هر کالا خواهد بود. این اطلاعات در هر زمان برای ثبت کننده کالا قابل ویرایش می‌باشد و مانیکس هیچ گونه مسئولیتی در قبال مطالب درج شده در کالاها نمی‌پذیرد.
 • تمامی اطلاعات درج شده در کالاها از جمله تصاویر، توضیحات، مشخصات کلی و جزئی کالاها و اطلاعات فروشگاه شامل آدرس و شماره تلفن فروشگاه غیر محرمانه و عمومی تلقی شده و مسئولیت هر گونه استفاده از آن شامل باز تولید، افشاء، مخابره، نشر، پخش بر عهد فرستنده اطلاعات است.
 • ثبت کالاهای زیر در مانیکس غیرمجاز می‌باشد و در صورت مشاهده موارد توسط مدیر سایت حذف خواهند گردید. همچنین مسئولیت حقوقی کامل کالاهای غیرمجاز بر عهده ثبت کننده آن‌ها خواهد بود. لیست کالاهای غیرمجاز:
  • هر گونه کالای دست دوم، کار کرده و کهنه به غیر از اجناس عتیقه و کلکسیونی
  • کالاهای شامل هر نوع آگهی و خبرپراکنی سیاسی، اجتماعی یا مذهبی که جنبه تجاری نداشته باشند.
  • برنامه‌های نرم‌افزاری و یا کتابهای فاقد مجوز قانونی برای انتشار
  • کالاهای شامل هرگونه حیواناتی که خرید و فروش آن‌ها غیرمجاز است
  • هرگونه دارو، ویتامین، مواد مورد استفاده برای ترک اعتیاد، و مواد مورد استفاده ورزشی بدون مجوز
  • اعضای بدن انسان
  • کارت بازرگانی
  • بلیت‌های هرگونه مسابقه یا بخت آزمایی
  • کلیه کالاهایی که طبق قوانین جمهوری اسلامی غیرمجاز می باشند یا مبادله آن‌ها ممنوع است

تعهدات مانیکس

۱- مانیکس بخشی از فضای فروش خود در برنامه و سایت مانیکس را در اختیار فروشنده قرار خواهد داد

۲- پنل‌های مشاهده سفارشات، تسویه‌های انجام شده و ثبت کالا را به رایگان در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت

۳- زیرساخت‌های مناسب برای حمل کالا در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت

۴- تسویه هر سفارش، بلافاصله پس از تحویل موفق به مشتری انجام می‌شود

۵- نام و مشخصات فروشنده برای هر کالای ثبت شده توسط فروشنده در مانیکس نشان داده می‌شود و مالکیت کالا مشخصا به نام فروشگاه خواهد بود

تبصره ۱:‌ تحویل موفق به معنی دریافت کالا توسط مشتری و عدم ثبت شکایت به دلیل نقص در کالا و پس فرستادن کالا در زمان تحویل است.

تعهدات فروشنده

۱- تضمین زمان ارسال کالا براساس زمان مشخص شده برای هر کالا، برعهده فروشنده است

۲- فروشنده مجاز به ثبت کالا با قیمتی بیش از قیمت همان کالا در مغازه خود و یا هر مجاری فروش خود نمی‌باشد و در صورت شکایت یک مشتری مبنی بر این موضوع و محرز شدن صحت موضوع، جریمه‌ای معادل مابه‌التفاوت این دو قیمت از فروشنده کسر خواهد شد.

۳- فروشنده تضمین می نماید که تمامی کالاهای تحویلی به مشتری مطابق قوانین جمهوری اسلامی تولید شده و یا از مبادی رسمی کشور وارد گردیده است. همچنین کالاها اصل، دارای گارانتی، نو و سالم و مطابق توصیفات اعلام شده از نظر کیفیت، رنگ، اندازه، جنس، نحوه نگهداری و شستشو و سایر ویژگی‌ها خواهد بود و چنانچه در این ارتباط خسارتی به شرکت، سایت مانیکس یا مشتری نهائی وارد آید، فروشنده متعهد به جبران خواهد بود. خسارات موضوع این بخش قرارداد پس از اتمام قرارداد همکاری نیز موضوعیت دارند.

۴- مسئولیت تعیین و درج قیمت کالا در مانیکس، بر عهده فروشنده می باشد. قیمت‌های مندرج بر روی مانیکس، می‌بایست رقابتی و حداقل برابر با قیمت کالاهای همانند در سایر فروشگاه‌ها (اعم از اینترنتی و یا غیر اینترنتی) باشد.

۵- فروشنده اعلام می‌دارد که مالک کالا بوده و معارض ندارد و حقوق مالکیت صنعتی (در صورت وجود)، مالکیت معنوی و سایر حقوق قانونی و عرفی، متعلق به اوست یا حق بهره برداری از این حقوق و عرضه کالاهای مربوطه را دارد و مطابق قوانین ج.ا. ایران مجاز به فعالیت اقتصادی و تجاری می باشد.

۶- مسئولیت انجام تمامی امور کنترل کیفیت بر عهده فروشنده می باشد و مانیکس نسبت به انجام کنترل کیفیت کالاهای ارسالی فروشنده، اقدامی نخواهد کرد. تنها در صورت بروز هرگونه ادعا از سوی مشتریان مبنی بر معیوب و یا ناقص بودن کالا و یا عدم تطابق آن با سفارش ثبت شده (اعم از رنگ، شرکت نسبت به بررسی موضوع اقدام خواهد نمود. بر مبنای نظر کارشناسی طرف اول، اقدامات لازم اعم از تعویض کالا و یا عودت) و سایر ویژگی‌های کالا مبلغ سفارش به مشتری از سوی فروشنده صورت خواهد پذیرفت.

۷- معرفی رسمی یک نفر به عنوان نماینده فروشگاه برای دسترسی دائم در موارد نیاز

۸- مسئولیت کنترل و بروزرسانی موجودی و قیمت کالاها به صورت روزانه

۹- مسئولیت ثبت مشخصات کالا و مدیریت تخفیف‌ها

عدم تأمین کالا

در صورتی که میزان سفارشات رد شده مشتری به دلایل مختلف اعم از عدم موجودی و یا تغییر اطلاعات کالا، در ماه به بیش از ۱۰٪ کل سفارشات آن ماه برسد، فروشنده موظف به جبران خسارت شرکت از طریق پرداخت کارمزد فروش مانیکس به ازای سفارشات رد شده است و در صورت افزایش میزان سفارشات رد شده تا سقف ۲۵٪ کل سفارشات در ماه، مانیکس مجاز به فسخ یکطرفه قرارداد و حذف کالاهای فروشنده از مانیکس می‌باشد.

پیوست کارمزدهای فروش

گروه کالا درصد کار مزد
کالاهای ورزشی ۱٪
کالاهای دیجیتال ۱٪
مد و پوشاک ۱٪
طلا، جواهر و زیورآلات ۱٪
کودک، سیسمونی و اسباب‌بازی ۱٪
سوپرمارکت ۱٪
صنایع دستی ۱٪
خانگی، اداری و دکوراسیون ۱٪
آرایش، بهداشت و سلامت ۱٪
هنر، کتاب و نوشت‌افزار ۱٪
خودرو و موتورسیکلت ۱٪
لوازم حیوانات خانگی ۱٪
ابزارآلات و مصالح ساختمانی ۱٪
لوازم پزشکی و دندانپزشکی ۱٪
لوازم صنعتی و کشاورزی ۱٪
می پذیرم